Nav noslēpums, ka pēdējā desmitgadē enerģijas tirgus klientiem nav bijis izdevīgs.
Siltuma enerģijas cenas ievērojami palielinājušās gadu no gada, līdz ir nonākts līdz posmam, kad tā ir kļuvusi par vienu no galvenajām ikdienas izmaksām, un šķiet, ka to nekādi nevar atvieglot.
Aizdomāties par planētas saglabāšanu, samazināt savas mājsaimniecības siltuma patēriņu kopā ar oglekļa dioksīda radīto ietekmi ir apsveicams solis.
Kā māja katru dienu zaudē visvairāk siltuma enerģijas? To parasti var iedalīt vairākās kategorijās. Katra gan no tām spēj ietekmēt enerģijas zudumus dažādos apmēros. Siltuma zuduma apjomi gaisa noplūdes dēļ ir trīs reizes lielāki nekā siltuma zudumi griestu dēļ. Šīs kategorijas parasti tiek sakārtotas šādā veidā, ņemot vērā procentālo siltuma zudumu mājās:
- Infiltrācija / gaisa noplūde: 35%
- Logi un durvis: 17% -20%
- Grīdas un apakšgrīdas vietas: 15% -18%
- Sienas: 12% -14%
- Griesti: 10%
Samaziniet siltuma zudumus caur atverēm
Parasti cilvēki, gatavojoties ziemai, kā pirmo iedomājas siltumizolācijas ierīkošanu. Lai gan tas vienmēr ir pozitīvi, tomēr tas nav labākais ieguldījums. Izdevīgākais ieguldījums būtu gaisa noplūdes samazināšana.
Atveres ap santehnikas tīkliem, elektrības kontaktligzdām un slēdžiem sienās, nokareno griestu apgaismojums bēniņos un uz bēniņu kāpnēm, vertikālie santehnikas skapji, kas atvērti pagrabā un citi faktori, kas liek siltajam gaisam izkļūt no mājas caur jumtu vai citām atverēm.
Koncentrējieties uz jūsu mājas ‘’nopogošanu’’ ieskaitot logus un durvis, lai gaisa noplūde nebūtu tik vienkārša, tikai pēc tam koncentrējieties uz ieguldījumiem siltumizolācijā.
Tāpat vispirms apsveriet bēniņu izolāciju. Lai gan bēniņos notiek mazāki siltuma enerģijas zudumi nekā sienās, to izolācija ir daudz lētāka nekā sienu izolācija.
Samaziniet siltuma zudumus caur logiem
Viena stikla rūts var zaudēt gandrīz 10 reizes lielāku siltuma daudzumu nekā tāda paša izmēra izolētas sienas laukums.
Ja plānojat renovāciju, apsveriet orientēt dzīvojamās telpas un logus uz ziemeļiem, kā arī telpas, kurās jūs pavadāt mazāk laika uz dienvidiem. Tas ļaus izmantot ziemas sauli, saglabājot šīs istabas siltas un gaišas.
Logu rāmju izturība kopā ar stiklojuma detaļām var ievērojami ietekmēt logu energoefektivitāti. Visvairāk energoefektīvie logu rāmji ir izgatavoti no materiāliem, kas nenodod siltumu un aukstumu, piemēram, kokmateriāli vai kombinētie rāmji.
Piemērota logu aizsardzība rada stikla iekšpusē efektīvu gaisa izolāciju. Papildus var pievienot biezus aizkarus un žalūzijas. Slikti piestiprināts aizkars ļauj vecina siltā gaisa zudumus, bet labi aprīkots aizkars apvienojumā ar žalūzijām tos ievērojami samazina.
Samaziniet siltuma zudumus caur jumtu
Apskatiet savu jumtu, lai pārbaudītu, vai tajā nav kādas nepilnības. Pat mazākais caurums var radīt būtiskas problēmas.
Pēc tam instalējiet izolāciju. Lai gan tas ir mazliet sarežģīti- pārāk daudz izolācijas var izraisīt pārmērīgu karstumu uz jūsu jumta un izraisīt kaitīgus ledus aizsprostus. Savukārt, nepietiekama izolācija var vispār nedod būtisku atšķirību un jūs būsiet tikai lieki iztērējis naudu. Turklāt ir daudz veidu izolācijas, no kurām jūs varat izvēlēties.
Samaziniet siltuma zudumus caur grīdu
Ja jums mājās ir jāstaigā pa aukstu segumu, kas liek justies nekomfortabli, jūs varat ko darīt lietas labā. Izolētas grīdas pārtrauks siltuma izplūšanu. Grīdu izolēšana ir salīdzinoši vienkāršs process un līdzīgi kā sienām, ir divi galvenie veidi – cietās grīdas un apaļkoka. Taču, ja jūs meklējat kaut ko mazliet vairāk, jūs varat uzstādīt grīdas apkuri kopā ar tradicionālo katlu vai vēl labāk- siltuma sūkni. Tas ļaus jums sildīt māju un papildus sniegt jums patīkamāku vidi ikreiz, kad pārvietojaties.