Ar nelielu izglītošanos jūs varat labi saprast, kur jūsu mājās notiek karstā un vēsā gaisa noplūde, un kā jūsu izvēlētais aprīkojums un jūsu enerģijas patēriņš veicina enerģijas zudumus.
Ko jums vajadzētu pārbaudīt?
Visas mājas sistēmas un ierīces, kas veicina enerģijas izmaksas. Šeit ir raksturīgais mājsaimniecības enerģijas iedalījums attīstītajās valstīs:
- Apkure (28%)
- Dzesēšana (16%)
- Ūdens apkure (15%)
- Iekārtas (12%)
- Apgaismojums (11%)
- Elektroierīces (5%)
- Cits (10%)
Kā redzams, ir vairākas lietas pie kā pieķerties, ja vēlaties samazināt enerģijas patēriņu savās mājās. Tālāk sniegtas dažas idejas, par kurām jūs varat sākt domāt jau šodien.
Atrodiet gaisa noplūdes
Pirmkārt, izveidojiet sarakstu ar acīmredzamajiem gaisa noplūdes avotiem. Potenciālais enerģijas ietaupījums, samazinot gaisa noplūdi mājās, var svārstīties no 10% līdz 20% gadā.
Pārbaudiet iekštelpu gaisa noplūdes, piemēram, spraugas pa grīdas pamatni vai grīdas malu, kā arī sienu un griestu savienojumus. Tāpat pārbaudiet, vai nav noplūdes jūsu mājas ārpusē, it īpaši zonās, kur ir salikti kopā divi dažādi būvmateriāli.
Apsveriet Ventilāciju
Noslēdzot jebkuru māju, vienmēr jāapzinās iekšējā gaisa piesārņojuma un sadedzināšanas iekārtu “izmešu” draudi. Atpakaļatmešana notiek tad, kad dažādas iekšdedzes ierīces un izplūdes ventilatori mājās konkurē par gaisu. Izplūdes ventilators var izsviest sadedzinātās gāzes atpakaļ dzīvojamā telpā.
Mājās, kur izmanto kurināmo (ti, dabasgāzi, mazutu, propānu vai koksni) apkurei, pārliecinieties, ka iekārtai ir pietiekama gaisa padeve. Deguma pleķi vai kvēpi ap ierīces degli vai pie ventilācijas kakla, vai redzamā dūmi jebkurā saimniecības istabā, kamēr ierīce darbojas, norāda sliktu cirkulāciju.
Pārbaudiet izolāciju
Ja bēniņu lūka atrodas virs kondicionētās vietas, pārbaudiet, vai tā ir vismaz tikpat daudz izolēta kā bēniņi un cieši noslēdzas. Noskaidrojiet vai caurumi jūsu mājas mansardā, piemēram, priekš cauruļvadiem vai dūmeņiem ir noslēgti. Aizpildiet visas atstarpes ar izplešanās putu vai citu pastāvīgu blīvējumu. Noslēdzot spraugas ap dūmvadiem vai citām siltuma ražošanas iekārtām, izmantojiet nedegošu hermētiķi.
Pārbaudīt sienas izolācijas līmeni ir daudz grūtāk. Izvēlieties ārējo sienu un izslēdziet drošinātāju vai atskrūvējiet to no jebkura sienas izvada. Kad esat pārliecināts, ka kontaktligzdām netiek piegādāta elektrība, noņemiet pārsegu no kādas no kontaktligzdām un uzmanīgi zondējiet sienā ar skrūvgriezi. Ja jūs saskarieties ar kaut nelielu pretestību, tur ir kāda izolācija.
Apskatiet apkures un dzesēšanas iekārtas
Pārbaudiet apkures un dzesēšanas aprīkojumu katru gadu. Ja jums ir piespiedu gaisa cirkulācijas krāsns, pārbaudiet filtru un pēc nepieciešamības nomainiet to. Parasti jums to vajadzētu mainīt apmēram reizi mēnesī vai divos, it īpaši biežas izmantošanas periodos. Ja sistēma ir vairāk nekā 15 gadu veca, jums vajadzētu apsvērt iespēju aizstāt to ar jaunāku. Pārbaudiet trubas, vai tur nav netīrumu svītru, it īpaši tuvu šuvēm. Tie norāda uz gaisa noplūdi, un tie ir jānoslēdz ar trubu mastiku. Izolējiet visus kanālus vai caurules, kas izvietoti pa neapkurināmām telpām.
Apgaismojums
Enerģija apgaismojumam veido apmēram 10% no elektrības rēķina. Pārbaudiet savas mājas spuldzes un apsveriet iespēju aizstāt neefektīvas spuldzes ar efektīvākām izvēlēm, piemēram, enerģijas taupīšanas kvēlspuldzēm, kompaktas luminiscences spuldzēm vai gaismas diodēm.
Ierīces un elektronika
Jūsu izvēlētās ierīces un elektronika, un to izmantošana ietekmē jūsu enerģijas patēriņu un izmaksas. Pārbaudiet ierīces un elektroniku savās mājās un novērtējie to enerģijas patēriņu.