Select Page

Lai interneta vietnes varētu izveidot, ir nepieciešami rīki, ar kuriem to darīt. Mājas lapu izstrādes rīki, ļauj programmētājiem testēt vietnes kodu un pārbaudīt, vai tajā nav kļūdas. Tie atšķiras no ”mājas lapu veidotājrīkiem” vai IDE, jo tie nepiedalās tiešā mājas lapas veidošanā, bet gan vairāk ir domāti, lai vairāk testētu lietotāja interfeisu vietnē vai WEB aplikācijā. Mājaslapu izstrādes rīki tiek lietoti kā interneta pārlūkprogrammu papildinājumi vai arī tie jau ir iebūvēti attiecīgajā pārlūkprogrammā. Mūsdienu 5 populārākās interneta pārlūkprogrammas – Internet Explorer, Safari, Mozilla Firefox, Google Chrome un Opera – jau sevī iekļauj vietnes izstrādes rīkus. Neskatoties uz to, attiecīgo pārlūkprogrammu lejupielādes vietnēs ir iespējams atrast vēl vairākus papildinājumus, kas var palīdzēt mājas lapas izstrādātājiem. WEB izstrādes rīki ļauj strādāt ar tādām WEB tehnoloģijām kā HTML, CSS, DOM, JavaScript un citām komponentēm, kuras veido attiecīgo mājas lapu.

5 zināmākajās interneta pārlūkprogrammās jau ir iebūvēti šādi rīki un nav nepieciešams speciāli lejupielādēt un instalēt kādu atsevišķu programmatūru vai papildinājumu. Google Chrome pārlūkprogrammā šie rīki ir zem nosaukuma ”Web Developer Tools”. Līdzīgs nosaukums ir arī Safari pārlūkprogrammā kopš 3. versijas – ”Safari Web Developer Tools”. Arī Internet Explorer neizceļās ar īpašu nosaukumu šiem rīkiem, nosaucot to par ”F12 Web Developer Tools” (No 8. versijas). Opera pārlūkprogrammā rīki atrodami ar īpašu nosaukumu ”Opera Dragonfly”, bet Mozilla Firefox tos nosauca par ”Web Developer Toolbar”. Šos iebūvētos rīkus parasti var atvērt, izvēloties kādu elementu mājas lapā un pēc tam izvēloties ”Pārbaudīt elementu” opciju. F12 poga lielākoties pastāv kā vienkāršākās alternatīvs variants. Papildinājumi atļauj izstrādātājiem vēl vieglāk rīkoties ar mājas lapu un palielina rīku funkcionalitāti, piemēram, izslēdzot JavaScript un CSS ir daudz vieglāk rediģēt ”cookies” elementus.

HTML un DOM rīks ir praktiski visu pārlūkprogrammu izstrādes rīku sastāvā. Atšķirībā no parastajiem WEB lapu koda izmaiņu rīkiem, HTML un DOM rīks atļauj redzēt veiktās izmaiņas un to rezultātu, nesaglabājot pašu mājaslapu. Tāpat, izvēloties kādus konkrētus elementus HTML panelī, uzreiz tiks parādīts, kas notiek DOM panelī un objekta CSS īpašības. Mājas lapas parasti papildus saturu ielādē attēlu, skriptu, fontu vai dažādu citu ārējo failu formā. Izstrādes rīki atļauj apskatīt visus ielādētos failus ”koka tipa” sarakstā – sākot no pašiem pamatiem jeb sakni un beidzot ar galotni.

Šie rīki ir ļoti svarīgi mājas lapu izstrādātāju ikdienas darbā, jo tie ik dienas ir jāizmanto, lai varētu rediģēt vietni. Bez izstrādes rīkiem interneta vietnes uzlabošanas process būtu krietni vien sarežģītāks un prasītu daudz vairāk laika, tādēļ tos var uzskatīt par lieliskiem papildinājumiem, kas paaugstina izstrādātu darba produktivitāti.