Select Page

Mājas lapu jeb WEB izstrādātājs ir programmētājs, kurš specializējas vai pārsvarā strādā ar interneta aplikāciju izstrādi vai izplatītākajām tīkla lietojumprogrammām, kas darbojas ar HTTP palīdzību no kāda WEB servera un tiek lietota interneta pārlūkprogrammās. Mājas lapu izstrādātāji strādā dažādās nozarēs, piemēram, lielās organizācijās, valdības instancēs, maza un vidēja izmēra kompānijās un kā pašnodarbinātie. Daži izstrādātāji uzņēmumos strādā kā pilnas slodzes darbinieki, kamēr citi var darboties kā neatkarīgi konsultanti vai arī uz īstermiņu nolīgti darbinieki. Mājas lapu izstrādātāji bieži vien atbild gan par serveru darbību, gan pašām mājas lapām. Tas parasti nozīmē izveidot un tikt galā ar visām nepieciešamajām lietām, kas noris mājas lapas redzamajā daļā un tikt galā ar pakalpojumiem un darbību, kas vispār nodrošina vietnes pastāvēšanu.

Mūsdienu WEB aplikācijas jeb mājas lapas sastāvdaļas ir veidotas no 3 un vairāk līmeņiem. Atkarībā no komandas lieluma, kādā strādā izstrādātājs, viņš var būt atbildīgs par visiem līmeņiem vai arī strādāt ar kādu noteiktu līmeni. Piemēram, ja uzņēmumā strādā divu mājas lapas izstrādātāju komanda, tad viens no viņiem var strādāt ar tiešajām tehnoloģijām, kuras redz klienti (HTTP, CSS, JavaScript) un ar servera sistēmām (Java, PHP, Perl, Python, .NET, ASP u.c.), kas klientiem piegādā saturu. Tikmēr otrs izstrādātājs var darboties ar servera, datubāzes sistēmas un mājas lapas savstarpējo mijiedarbību un tās regulēšanu. Izstrādātāju skaits būtībā ir atkarīgs no uzņēmuma lieluma un mājas lapas vajadzībām. Nereti mājas lapu izstrādātājiem nākas darboties kopā ar tādiem profesiju pārstāvjiem kā satura rakstītāju, mārketinga konsultantu, lietotāju pieredzes dizaineri, WEB dizaineri, projektu menedžeri, programmatūras arhitektu un datubāzes administratoru vai arī viņi paši var būt atbildīgi par mājas lapas dizainu un projekta menedžmentu.

Lai kļūtu par mājas lapu izstrādātāju nav izstrādātas vai noteiktas kādas konkrētas formālās izglītības vai licenču vajadzības. Neskatoties uz to, ir pietiekami daudz augstskolu, kas piedāvā augstākās izglītības mācības šajā nozarē. Tāpat ļoti daudz nepieciešamās zināšanas var apgūt internetā, jo ikvienam brīvi pieejamas dažādas pamācības un padomi, kas paredzēti WEB izstrādes mācībām. Mājas lapu izstrādātājiem nav noteikts, tieši kādas zināšanas ir vajadzīgas šajā profesijā, ikvienam izstrādātājam noteikti vajadzētu būt ar zināšanām HTML/XHTML, CSS, JavaScript, serveru sistēmās, kādā no serveru sistēmas programmatūrām un datubāzes izmantošanā.

Šī ir viena no jaunākajām profesijām pasaulē un iespējams, ka darba tirgū vēl nav pietiekoši labi zināma. Neskatoties uz to mājas lapu izstrādātājiem ir ļoti plašas darba iespējas, jo interneta vietnes ir vajadzīgas teju visu nozaru uzņēmumiem, turklāt dažiem vajadzīgs, lai mājas lapa spētu piesaistīt jaunus apmeklētājus un tiem būtu iespēja rīkoties tās ietvaros. Mājas lapu izstrādātāju noteikti var uzskatīt par ”nākotnes profesiju”, kurā būs pietiekoši daudz izaugsmes iespēju.