Runājot par mājaslapām vai internetu vispārīgi nereti tiek izmantots tāds vārds kā domēns vai domēna nosaukums, un daudzi tad ir neizpratnē, ko šis vārds nozīmē un kas ar to tiek domāts. Tādēļ domāju, ka it vērts sīkāk izskaidrot ko tieši nozīmē vārds domēns un kāda ir domēnu vēsture.
Domēna vārds jeb nosaukums vai vienkārši domēns ir tas, kā tiek definēta kāda interneta adrese. Domēna nosaukums tiek lietots vairākos dažādos kontekstos, taču visbiežāk ar vārdu domēns apzīmē konkrētu IP adresi ar kuru tiek piekļūts internetam, datoru serveri, uz kura tiek glabāti dati par konkrētām mājaslapām vai pašas mājaslapas nosaukumu jeb tās adresi, kuru ievadot ir iespējams piekļūt šai mājaslapai. Taču nevajag arī jaukt domēna vārdu ar URL adresi, jo, ja domēna vārds ir, piemēram, web2.lv, tad URL adrese būs http://web2.lv/, kas jau ir cits koncepts.
Pašos interneta pirmsākumos mājaslapu adreses tika apzīmētas ar vienkāršiem skaitļu virknējumiem, taču, līdz ko internets no valdības īpašuma pārtapa par komerciālu produktu, sāka rasties vajadzība pēc efektīva veida, kā pārvaldīt visas jaunās un ātri veidojošās mājas lapas. Tā 1983. gadā, kad tika nolemts, ka jaunizveidotajam globālajam tīmeklim sāks izmantot speciālu Domēnu Vārdu Sistēmu, kura palīdzētu organizēt un arī pārvaldīt daudzās un dažādās mājaslapas, un kopš tā laika, visām mājaslapām ir vienota sistēma, kā un no kādām sastāvdaļām tiek veidots domēna vārds.
Pastāv vairāku līmeņu domēna vārdi. Augstākā līmeņa domēna vārdi ir tie domēni, kuri ir ierobežotā skaitā un kurus savā īpašumā nav iegūt viegli. Piemēram, šādi domēni ir tās mājas lapas, kuru adreses beidzas ar burtiem gov, edu, org. Vieglāk iegūstami domēni ir, piemēram, ir lapas ar labi pazīstamajiem burtu salikumiem com, net vai pat lv, kuri var apzīmēt sākot no ātro kredītu mājaslapām līdz dažādu uzņēmumu lapām.
Lai gan šis skaits nepārtraukti mainās, jo tiek ieviesti jauni domēni vai vecāki domēni beidz pastāvēt vai darboties, pašreiz pasaulē domēnu skaits ir sasniedzis aptuveni 984 miljonus, taču šis skaitlis nepārtraukti un strauji pieaug.
Interesanti, ka mūsdienās domēnu nosaukumu pirkšana un pārdošana ir kļuvusi par sava veida biznesu, un, ar to pat ir iespējams nopelnīt visai lielu naudas summu. Kā tas darbojas? Iedomājies, ka tu reģistrē kādu domēna vārdu – mājaslapu ar konkrētu nosaukumu – bet ar laiku tu vai nu neapmaksā šo mājaslapu vai vienkārši aizmirsti par to un tavs domēna vārds nonāk pārdošanā. Un, ja kāds to ir iegādājies un tu to vēlies iegūt atpakaļ, tev tā būs jāatpērk par daudz dārgāku cenu. Piemēram, populāri domēni, kuri iepriekš ir reprezentējuši bieži apmeklētu mājaslapu var maksāt pat simtos un tūkstošos eiro.